• Europages
 • >
 • FIRMY - DODAVATELÉ - POSKYTOVATELÉ SLUŽEB
 • >
 • umělecké sklo

Výsledky hledání pro

Umělecké sklo - Dovoz vývoz

 1. SNABTORG LLC

  Rusko

  Verified by Europages badge

  Our company based more than 5 years ago, and for all this time we make our clients happier with decorated glass vases. We focus on achieving customer value through individualization, exclusivity and unique technology in production of glass furniture accessories. We propose quick delivery, MOQ, custom-made decorative glass, private label and competitive prices. Each of our glass items it's a personalised artistic work painted by a professional artist in a unique manner and never repeated twice. HIGH QUALITY MATERIALS: our products meet high quality standards using in glass painting only safe and quality materials. FORMS VARIETY: 50+ shapes and sizes of flower stands made of hand blown glass for your choice and variety of combinations. DESIGNS VARIETY: Nature inspired designs such as stone, trees, floral and animalistic prints. Geometrical designs like triangles, stripes, dots in different art receptions and colors. Our vases for the home are suitable for any interior decoration fittings – from Scandinavian minimalism to African style vivid interiors.

  Webové stránky Open In New icon
 2. STEKLO EXPORT

  Kazachstán

  Verified by Europages badge

  LLC Vladimir Glass ("StekloEksport") processes glass, exports and imports glass and glass products, designs and manufactures glass jars and bottles. The manufacturer and supplier of high-quality glass containers, flat glass, and mirrors provides the wholesale supply of: — transparent and opaque flat glass; — glass for windows, showcases, furniture, and protective flat glass (triplex) with thickness from 1.3 to 12 mm; — mirrors; — textured, colored and decorative glass; — glass containers for popular consumption. Vladimir Glass provides all kinds of glass processing services: — cutting to the size specified by the customer; — tempering; — grinding; — drilling; — faceting and so on. The company develops technical documentation, designs bottles and vessels, produces authentic glass containers and capping systems for them, labels, and decorative elements. By accomplishing all stages of making glass containers at a single production facility, we ensure their high quality. The distinctive glass jars and bottles that we have designed become a well-known and memorable symbol of our customers' brand, which helps them to further promote their products in the market. The company's team has great experience in erecting glass structures for civil and industrial construction projects. The engineering expertise of the Vladimir Glass team and the continuous adoption of new technologies allow the company to expand the range of glass articles to satisfy market demands.

  Webové stránky Open In New icon
 3. INGLAS VETRI SRL

  Itálie

  Verified by Europages badge
 4. ANTICA BIGIOTTERIA VENEZIANA

  Itálie

  Verified by Europages badge
 5. ANTICA BIGIOTTERIA VENEZIANA

  Itálie

  Verified by Europages badge
Office Building Outline icon
Jedna stránka pro vaši společnost
Vidíte to? Vaši potenciální zákazníci také. Přidejte se k nám, abyste se zviditelnili na Europages
 1. VETRERIA DEL MONTE S.R.L.

  Itálie

  Verified by Europages badge
 2. CHIRENTI SRL

  Itálie

  Verified by Europages badge
 3. ECOGLASSWORKS.COM

  Polsko

  Verified by Europages badge
 4. DOBROVIČ GLASS

  Česká republika

  Expert na historicke sklo s vice jak dvacetiletou praxi. Naše firma se prodejem a výrobou českého lesního skla zabývá již řadu let a za tuto dobu jsme získali spoustu spokojených zákazníků v ČR a v zahraničí, kteří se do našeho sklářského ateliéru rádi vracejí. Jsou to jak sběratelé tak i ti, kteří volí naše sklo jako originální dárek. Pro stále větší zájem našich replik historického skla , lesního skla z filmů a pohádek, jsme pro prodej skla vytvořily e-SHOP , abychom mohli oslovit větší okruh zákazníků, ve kterém se Vám pokusíme nabídnout to Nej ... středověké poháry, gotické poháry, renesanční číše , vikingské a římské repliky překrásného historického skla. Pokud Však preferujete osobní výběr , jak se říká " na vlastní oči" rádi Vás uvítáme v našem sklářském ateliéru DOBROVIČ GLASS v Zahrádkách u České Lípy.

 5. MEMORY CRYSTAL S.R.O.

  Česká republika

  Společnost Memory Crystal s.r.o. byla založena v roce 2010 pod jménem Noamy s.r.o., ale působnost firmy se již traduje od roku 1999, kdy vznikla první skleněná urna podle návrhu zakladatele a současného majitele Dalibora Nováka. Změna názvu firmy proběhla v roce 2014. Sklářské studio Memory Crystal se zaměřilo na umělecké sklo v oblasti svítidel, objektů do galerií a hlavně na výrobu skleněných uren, které se staly hlavním vývozním artiklem firmy do mnoha zemí Evropy, Kanady a USA.V roce 2006 Dalibor Novák vyvinul unikátní výrobek, který se stal důležitým mezníkem ve vývoji firmy. Jedná se o Památeční Sklo, kde se zatavuje popel zesnulých přímo do skla. V roce 2009 bylo Památeční Sklo patentováno. V současnosti nabízí Památeční Sklo naši partneři v devíti zemích Evropy. V roce 2009 zahájila firma distribuci skleněných uren a památečního skla i v České republice pod hlavičkou Memory Urny. Sortiment firmy byl výrazně rozšířen o dovoz exkluzivních uren a dalšího smutečního zboží.

 1. VM ART DESIGN GLASS BY VETRERIA ARTISTICA MICELI SRL

  Itálie

 2. MAISON SHANGHAI 2019

  Čína

 3. B2 STUDIO

  Bělorusko

 4. ART GLASS TISCHER

  Rumunsko

 5. ZUW DECOR AWARDS & BUSINESS GIFTS - WITOLD ŚLIWIŃSKI - STATUETKI SZKLANE

  Polsko

 6. MULTIFORME LIGHTING

  Itálie

 7. VETRERIA CUGINI GIANOTTI

  Itálie

 8. SERGLAS S.R.L.

  Itálie

 9. VITRAGO GLASDESIGN GMBH

  Německo

 10. CRYSTAL BUISANTIN

  Francie

 1. SKY TECH

  Rusko

 2. BEDIR GLASS

  Turecko

 3. TOR GLASS

  Ukrajina

 4. MADEMURANOGLASS.COM

  Itálie

 5. REVOL PORCELAINE SA

  Francie

 6. ARTISTS AT IRISH TABLE TOP

  Irsko

 7. ATELIER JOELLE D'ALSACE

  Belgie

 8. ATELIER IN VITRO

  Francie

 9. FARZIN CO.

  Írán

 10. GLASTECH FIRE GMBH

  Švýcarsko